Pro sportovce

Díky absolvování velkého množství školení zaměřených na fitness, kondiční trénink a různé formy pomůcek k „funkčnímu“ tréninku, Vám mohu nabídnout unikátní návrh terapie, kdy budeme kombinovat fyzio cvičení s řízeným posilováním a kompenzací. Dokážeme vyhledat slabá místa a léčbu zaměřit přímo na ně. Ne vždy je místo, které bolí, spouštěčem potíží. Díky rozšířené verzi kineziologického rozboru a videodiagnostice pohybu při tréninku, najdeme cestu ke zlepšení Vašeho výkonu a k pohybu bez bolesti.

 

kompl kinKomplexní kineziologický rozbor pro sportovce s dešifrací slabých míst a návrhem kompenzace
Kineziologický rozbor je soubor diagnostických postupů, která vedou ke stanovení fyzioterapeutické diagnózy a návrhu léčby. Zahrnuje podrobnou anamnézu, ortopedické testy a statické a dynamické vyšetření pohybového aparátu. U sportovce jsou testy ztíženy oproti standardnímu protokolu a je obohacen o vyšetření řídících funkcí (programátor pohybu), včetně konzultace zatížení při tréninku – viz diagnostika systémem QuikCoach.
FMSFMS diagnostika
Functional Movement Screen je vyšetřovací protokol testující omezení pohybových funkcí, výskyt bolesti a svalové nerovnováhy. Je používán převážně u sportovců ke stanovení slabých míst a vyjádření rizikovosti vzniku přetížení nebo vzniku nekontaktního úrazu. Vyhodnocuje se provedení sedmi pohybových testů. Použití je rozšířené zejména v Americe.Ground Force MethodNastavení kompenzace dle systému Ground Force Method
GFM v terapii pracuje se zrcadlením a s uvědoměním si pohybu. Zrcadlení je aktivace neuronů v mozku, při kterých vznikají impulsy k pohybu již při pouhém sledování jiné cvičící osoby. Ve cvičení se nedávají direktivní příkazy, principem je dokonalá a rychlá nápodoba. Pohyby jsou charakterizovány jako „primitivní“ a „základní“ a pohyb je vnímán jako hra. Důraz je kladen na dostatečnou mobilitu, která je základem kvalitního pohybu. Na rozdíl od mnoha jiných cvičení, pracujeme i s vestibulárním aparátem (rovnovážné ústrojí) – které facilitujeme různými druhy houpání a koulení, GFM volně navazuje na FMS (viz odkaz výše).


obr. 13Konzultace fitness tréninku
Mimo profesi fyzioterapeuta jsem také fitness trenér (trenérské činnosti se však aktivně nevěnuji). Mohu vám však pomoci s konzultací vašeho programu v posilovně a s návrhem vhodných doplňkových cvičení. Jedna z možností je i diagnostika přímo v posilovně – více informací v Mobilní fyzioterapii.obr. 4Ošetření jizvy magnetickým perem
Ošetření probíhá v provedení manuálního ošetření, centralizace jizvy a vyšetření a následném ošetření bolestivých bodů v okolí jizvy a přímo v jizvě magnetickým perem. Terapie se v ideálním případě provádí 2 x týdně. 

fitnessAktivace hlubokého stabilizačního systému s fitness pomůckami
Hluboký stabilizační systém je nutnou součástí správně fungujícího těla. Svaly tohoto systému vytváří nitrobřišní tlak, který je stabilizátorem bederní páteře. Systém je tvořen bránicí, pánevním dnem a hlubokými svaly břicha a zad. V aktivaci je s výhodou použití fitness pomůcek, které mohou tuto svalovou souhru facilitovat nebo také v rámci tréninku ztížit. Při cvičení využíváme flexi-barové tyče, klouzací podložky flowin, závěsný systém TRX, bosu, kettlebell, blackroll, nebo balančních podložek.


obr. 6Testování chodidel systémem Footdisc
Footdisc je podložka sloužící k rychlé a jednoduché diagnostice statické funkce chodidla. Ihned vidíte, jak vypadá vaše nožní klenba v zátěži a jaká je kvalita opory na dolních končetinách. Vyšetření neslouží k tomu, abych vám doporučila nějaké vložky, ale k doplnění vyšetřovacího protokolu o další informaci o nastavení vašeho pohybového aparátu. V některých případech je vhodné doporučit vyšetření u specialisty – podologa.obr. 7Aplikace kineziotejpů
Tejpování je pomocná metoda ke správnému nastavení pohybového aparátu. Ve většině případů však neřeší primární problém a je pouze doplňkem k léčbě. Tejpování se používá k ošetření nejen svalů a kloubů, ale také k terapii jizev nebo při potížích s dutinami či u parézy lícního nervu.Modobr. 15erní proprioceptivní trénink (propriofoot, podložka Naboso)
V některých případech může vaše potíže způsobovat nedostatečná funkce chodidla, které není dobře nastavené a nedostatečně vnímá terén. V těchto případech je vhodný cílený trénink této funkce. V terapii využíváme speciální propriocepční podložky Naboso, která je začleněna do konceptu Barefoot Technology a balančních destiček Propriofoot, které jsou rozšířeny zejména ve Francii a Švýcarsku.


myofascialMyofasciální ošetření pomocí rollerů a míčků
Válce a míčky jsou pomůckami k autoterapii měkkých tkání. Ošetřování se zlepšuje flexibilita svalových vláken (efekt je srovnatelný se strečinkem) a tím ovlivňují rozsah kloubů. Je možné využití i v terapii spoušťových bodů (trigger pointů) a tréninku core. Pravidelné používání zlepšuje prokrvení a tkáňový metabolismus. V terapii používáme originální německé válce značky Blackroll.obr. 17Ošetření spoušťových bodů (trigger pointů)
Spoušťové body jsou na pohmat velice bolestivá zduření ve svalovém vláknu, která vznikají na základě úrazu nebo opakovaného přetížení tkáně. Typický spoušťový bod se vyznačuje bolestí při tlaku, záškubem a přenesenou bolestí (bolest se projeví v jiném místě, než je samotný spoušťový bod). K ošetření využíváme technik řízeného protažení (postizometrický strečink), ošetření presurou, při které využíváme terapeutického kolíčku nebo speciální pomůcky 3tool. K ošetření a autoterapii lze využít blackroll míček nebo tenisový míček. Důležité je zdůraznit fakt, že pouze lokání léčba nebývá úspěšná a je třeba zjistit, proč bolestivý bod ve svalu vznikl a tuto příčiny vhodnou formou kompenzace odstranit.

masaze mekke technikyMasáže plus měkké a mobilizační techniky
Pokud si potřebujete odpočinout a zrelaxovat, nabízím možnost ošetření měkkých tkání šíje a zad. Jedná se o techniku masáže (intenzita dle domluvy – relaxační, sportovní...) a její kombinaci s měkkými technikami a šetrnou mobilizací (je-li třeba). Pozn. pokud v práci hodně sedíte, doporučuji k ošetření přidat masáž hýžďových svalů. Efekt je skutečně výrazný.
K masážím používám kvalitní oleje značky Saloos.

Kontakt

Mgr. Kateřina Honová
Hvozdecká 1305/5
Brno 63500

Tel. : 774 816 699
Email: fyzioterapie.honova@gmail.com

fb

Mapa